×

Blog

Portakalın Popülarite Nedeni ve Portakal Tipleri

Yapılan araştırmalara ve anket çalışmalarına göre portakal, dünyanın en popüler meyveleri arasında ilk üç sırada bulunuyor. Bu popülerliğin arkasında portakalın sağlığa faydaları ve düşük kalori değeri yatıyor. C vitamini, B9 vitamini ve ayrıca çok çeşitli diğer temel maddeler bakımından besin değeri yüksek olan portakallar, 100 gramında sadece 47 kalori içerdiği için diyet yapan insanlar için harika bir besin. Ancak, tüm portakallar aynı değil ve dünya üzerinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla farklı portakal türü var.

Tat açısından ele aldığımızda portakalları ikiye ayırabiliriz: tatlı ve acı. Bu iki türün içinde birçok farklı çeşit bulunmakta: Valencia portakalı, Kozan portakalı, Kan portakalı, Washington portakalı, clementine, mandalina, tangelo, tangor ve Şadok Çin greyfurdu olarak da bilinen pomelo gibi. Örnek olarak Valencia portakalı, dünyanın en tatlı portakal çeşitlerinden biridir ve portakal ürünlerimizde Kozan ve Washington çeşitlerine ek olarak bu portakal çeşidi de kullanılmaktadır.

Tahmin edileceği üzere, farklı portakal çeşitlerinin farklı derecelerde tatlılıkları vardır, ancak çoğu hafif asidik ve tatlı bir tada sahiptir. Bu geniş tat ve boyut yelpazesi nedeniyle portakallar, yemek ve içecekleri daha renkli ve iştah açıcı hale getirmek için birçok farklı tarifte bir malzeme veya garnitür olarak da kullanılıyorlar.